Przestrzeń ludzi otwartych na nowe

Pełna wersja: Czy odnawialna energia w domu się opłaca?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Siemanko, wiem, ze korzystanie z energii słonecznej i wiatrowej nie jest tanie, ale czy de facto się opłaca. Fajnie by było mieć prąd i ciepłą wodę choć częściowo za darmo. Za dziesięć lat przechodzę na emeryturę i nie wiem jak to będzie czy będzie mnie stać na tak wysokie opłaty jak teraz. Z drugiej strony nie chciałbym się tylko z tego powodu wyprowadzać. Wiem, ze jest jeszcze trochę czasu, ale jeśli mam nanieść jakieś duże zmiany w moim domu to najlepiej jeśli zrobię to teraz kiedy jeszcze dobrze zarabiam.
A myślałeś może żeby zainstalować pompy ciepła ceny wahają się od trzynastu do osiemnastu tysięcy złotych. To się zwraca po około siedmiu latach. Jeśli masz teraz jakąś wolną gotówkę to wydaje się to być bardzo dobra inwestycja.
najbardziej opłaci ci się instalacja próżniowych kolektorów słonecznych. Nie licząc bardzo mroźnych zim, o które ostatnio trudno, to opłaty będą minimalne. W sam raz na skromna emeryturkę. Po za tym do kolektorów dostaniesz dofinansowanie wiec koszty instalacji też są niewielkie.
ja kupiłem sobie nowy kocioł taki jak tutaj http://galmet.com.pl/pl/podkategoria/kot...-podajnika . Powiem szczerze, ze od razu spadły mi koszty ogrzewania. Teraz jest zupełnie inna technologia. Nie ma dymu, nie ma tyle roboty, no i inna wydajność. U mnie się sprawdził.
To jest właśnie masakra, żeby ludzie tak musieli kombinować, bo emerytura nie wystarczy im na podstawowe opłaty. tyle mamy z tych całych składek zusowskich płaconych przez całe życie. Masakra, a kolejne pokolenia będą miały jeszcze mniej albo nic.
Nie ma co narzekać, tylko brać rzeczywistość taką jaka jest i kombinować jak ten pan. Z tym chorym systemem już i tak nic nie zrobimy, trzeba myśleć jak zapewnić sobie byt na starość i oszczędzać samemu.
Mogę złorzeczyć na system, ale nic mi to nie. Wolę działać niż siedzieć bezsilnie i czekać aż się coś zmieni. Tak to już jest.
Przekierowanie